In Nederland groeien nog steeds te veel kinderen op in gezinnen waar het onveilig is. Dit is één van de grootste maatschappelijke opgaven in ons land. Opgroeien in een gezin waar het onveilig is, staat een gezonde ontwikkeling in de weg (Alink et al, 2011; 2018). Uit het scholierenonderzoek Kindermishandeling dat in 2006, 2010 en 2016 heeft plaatsgevonden blijkt dat bijna 17% van de leerlingen in het primaire onderwijs en bijna 25% van de leerlingen in het voortgezet onderwijs ooit te maken heeft gehad met kindermishandeling (Schellinghout, 2017; De Augeo Taskforce, Vink e.a., 2016). De aanpak van onveiligheid in gezinnen is de taak van het rijk, de gemeenten en de betrokken instanties.
De samenwerking in de huidige jeugdzorgketen is op dit moment nog niet vanzelfsprekend. Te vaak is er sprake van aparte schakels die vanuit hun eigen specialisme hulp bieden, waardoor de gezinnen te maken krijgen met diverse professionals. De centrale thema’s van het nieuwe lectoraat, zoals samenwerking in de huidige jeugdzorgketen, een integrale probleemanalyse gericht op alle gezinsleden en het bevorderen van een gezonde ontwikkeling van kinderen, sluiten goed aan bij het onderzoeksprogramma van Kenniscentrum Talentontwikkeling van Hogeschool Rotterdam. Het onderzoek richt zich op vraagstukken van talentontwikkeling en kansengelijkheid, waarbij vakmanschap en het bijhouden van nieuwe kennis over het beroep centraal staat, zodanig dat burgers vertrouwen kunnen hebben dat zij de beste leverbare zorg/begeleiding ontvangen.
“Het vangnet voor kinderen in onveilige thuissituaties moet sterk en verbonden zijn, oog hebben voor elk gezinslid, een stevige schouder die hen ondersteunt en waar ze op kunnen vertrouwen”
Lector Effectief beschermen van kinderen in onveilige gezinnen
Aan dit lectoraat zijn ook verbonden:
- Prof. dr. Majone Steketee, wetenschappelijk adviseur van het Verwey-Jonker Instituut en bijzonder hoogleraar ‘intergenerationele overdracht van geweld in gezinnen’ aan de Erasmus universiteit Rotterdam
- Mr. dr. Katinka Lünnemann, onderzoeker aan het Verwey-Jonker Instituut
- Dr. Milou Lünneann, onderzoeker aan het Verwey-Jonker Instituut
- Mathilde Compagner, MSc, onderzoeker aan het Verwey-Jonker Instituut
- Jildou van der Ploeg, MSc, onderzoeker aan het Verwey-Jonker Instituut
- Youp Dusault, onderzoeker aan het Verwey-Jonker Instituut
- Drs. Eline Doelman, onderzoeker aan de Erasmus Universiteit Rotterdam
- Drs. Stephanie van Eijl, onderzoeker aan de Erasmus Universiteit Rotterdam
- Dominique Burggraaff, MSc, onderzoeker aan het Verwey-Jonker Instituut