Beschrijving
Het project Klimaateffecten, gender en ongelijkheid richt zich op de relatie tussen klimaateffecten, gender en ongelijkheid in Europees Nederland en op Bonaire. We hebben in beeld gebracht welke gebieden en buurten het meest te maken krijgen met hitte, wateroverlast, droogte en overstromingen. Ook hebben we onderzocht wie daar wonen en hoe (dreigende) klimaatschade hun dagelijks leven en woonsituatie beïnvloedt. Daarbij hebben we gekeken naar kenmerken van bewoners, zoals gender, leeftijd, migratieachtergrond, inkomen en type woning. We onderzochten ook hoe deze kenmerken elkaar beïnvloeden. Juist de combinatie en stapeling van kenmerken kan bepalen hoe kwetsbaar mensen zijn voor de gevolgen van klimaatverandering.
Het onderzoek combineerde kwantitatieve analyses met kwalitatief onderzoek. Met data uit de Klimaateffectatlas en van het CBS hebben we onderzocht waar de kans op klimaatschade het grootst is en welke groepen mensen daar wonen. Daarnaast voerden Hogeschool Rotterdam en Terramar Museum kwalitatief onderzoek uit in Rotterdam, Enschede en op Bonaire. Zij hielden interviews en namen vragenlijsten af onder bewoners. Ook spraken ze met experts om hun kennis en ervaringen mee te nemen.
Het Gender & Klimaat project is nauw verbonden met het onderwijs aan Hogeschool Rotterdam Onder meer via de HR-brede minor Ecorechtvaardigheid, de BSc Watermanagement; de MSc’s Transitie naar Gezondheid en Welzijn, Sustainability Transitions en River Delta Development; en het IGO-overstijgende project OOG op de Stad.
Uit het onderzoek blijkt dat een kwart van de buurten in Europees Nederland sterk blootgesteld is aan meerdere klimaatdreigingen. Vooral in steden en laaggelegen gebieden komen hitte, wateroverlast en overstromingen vaker voor. Gemiddeld verschillen deze meest blootgestelde buurten sociaaleconomisch niet sterk van minder blootgestelde buurten. Wel ligt het aandeel huurwoningen in de meest blootgestelde buurten hoger dan in de minder blootgestelde buurten. In buurten met veel wateroverlast of hittestress wonen bovendien relatief meer eenpersoonshuishoudens en mensen met een migratieachtergrond van buiten Europa.
Voor Bonaire waren minder data beschikbaar en zijn alleen de blootstelling aan kustoverstroming en hevige regenval geanalyseerd. Deze klimaatdreigingen spelen vooral in bepaalde wijken.
Stichting CAS, Hogeschool Rotterdam, Terramar Museum Bonaire
Projectfeiten
|
Looptijd |
2025 - 2026 |
|
Lectoraat |
Klimaat & Water |
|
Financiering |
Ministerie Onderwijs, Cultuur en Wetenschap |
|
Betrokken onderzoekers |
Sara Vermeulen, Tess Ruikes |