Menu
    English

    Learning community samenwerken aan de circulaire economie

    29 juni 2026

    Hoe kunnen onderzoek, onderwijs en praktijk samen bijdragen aan de circulaire economie? Die vraag stond centraal tijdens de bijeenkomst Samenwerken aan de Circulaire Economie. Professionals uit verschillende disciplines kwamen bijeen om kennis uit te wisselen, elkaar te inspireren en nieuwe samenwerkingen te verkennen. De bijeenkomst liet zien hoeveel kennis en expertise er al aanwezig is én hoeveel kansen er liggen om onderzoek en onderwijs nog beter met elkaar te verbinden. Zo ontstaan nieuwe mogelijkheden om studenten actief te betrekken bij actuele maatschappelijke vraagstukken en de circulaire transitie. 

    Foto's: Silvi van Schaik

    Introductie 

    De drie themaregisseurs Jill de Bruijn (Rotterdam Business School), Eveline Bijleveld (Instituut voor Engineering en applied science) en Peter Anker (Instituut voor de Gebouwde omgeving) openden de bijeenkomst. Zij lichtten toe met welk doel deze groep was samengebracht. Vanuit de opleidingen is er een groeiende behoefte aan concrete voorbeelden van hoe circulaire economie een plek kan krijgen in het curriculum. Bovendien zoeken onderzoeksprogramma’s steeds vaker samenwerking met opleidingen van de Rotterdam Business School, omdat voor circulaire vraagstukken altijd economische, markt-, gedrags- en/of businesskennis nodig is. De bijeenkomst stond daarom in het teken van twee doelen: inspireren met lopende onderzoeksprojecten én verbindingen leggen waar nieuwe samenwerkingen kunnen ontstaan. 

    Interactieve sessie 

    Na de introductie volgde een interactieve sessie waarin vijftien onderzoeksprojecten werden gepresenteerd. De projecten waren verdeeld over drie rondes en lieten de breedte van het circulaire onderzoek binnen de hogeschool zien. De onderwerpen varieerden van circulaire zorg en maritieme circulariteit tot duurzaam inkopen, reparatiebusinessmodellen en gedragsverandering. De presentaties vormden het startpunt voor gesprekken over mogelijke samenwerkingen.

    Afsluiting 

    Tijdens de afsluiting reflecteerden de deelnemers op de uitwisselingsronde. Centraal stond de vraag: 

    "Wat hoop jij dat de learning community bijdraagt aan de maatschappelijke opgave of aan de circulaire economie?" 

    De eerste reacties lieten zien dat de bijeenkomst niet alleen nieuwe inzichten opleverde, maar ook enthousiasme creëerde voor verdere samenwerking. 

    "Ik vind het supertof dat er zoveel disciplines samenkomen. Het is de eerste keer dat ik zoveel verschillende richtingen bij elkaar zie. Blijf niet binnen je eigen discipline!" Ernst Phfaff, Hoofddocent projectgroep Discipline overstijgend opgavegericht onderwijs

    Ik heb veel inspiratie opgedaan. Hoe kunnen we elkaar helpen? Hoe kunnen we elkaar vinden? Er zijn mooie onderwerpen besproken." Elif Cetinkil, docent Global Marketing & Sales

    Kijk niet alleen naar circulair of duurzaam, maar ook naar de andere aspecten die ermee samenhangen. Uiteindelijk draait het om waardebehoud." Josanne Heeroma, docent Logistics & Supply Chain Management

    Vervolg 

    De bijeenkomst smaakte naar meer. De aanwezigen spraken de wens uit om dit soort ontmoetingen vaker te organiseren en daarbij nog meer collega's en studenten te betrekken. Er is voorgesteld om drie keer per jaar een fysieke bijeenkomst te organiseren. 

    Daarnaast wordt gewerkt aan een actiever online kanaal waar we elkaar ook tussen de bijeenkomsten door kunnen vinden, vragen kunnen stellen en kennis kunnen delen. Op die manier blijft de learning community in beweging en kunnen nieuwe samenwerkingen blijven ontstaan. 

    Wil je meer weten over wat er gebeurt op circulair op Hogeschool Rotterdam en hoe jij kunt aansluiten? Stuur dan een mailtje naar Jill de Bruijn.

     

    Inloggen