Menu
    English

    Communitybijeenkomst Toekomstbestendige economie

    01 juli 2026

    Op maandag 29 juni 2026 kwamen professionals, studenten, onderzoekers en betrokken Rotterdammers samen op het Ondernemersplein aan de Kralingse Zoom voor de Communitybijeenkomst Toekomstbestendige Economie. De bijeenkomst stond in het teken van kennisdeling, inspiratie en het gezamenlijk verkennen van nieuwe perspectieven die werken naar een duurzame en toekomstbestendige economie.

    De ToekomststoelGrootouders voor het Klimaat Rotterdam 

    Na het welkom van Martijn Priem namen André de Groot en Carien Dagnelie van Grootouders voor het Klimaat Rotterdam het woord. Carien lichtte toe wat deze beweging doet en waarom zij zich inzetten voor een leefbare aarde voor toekomstige generaties. De sprekers vertelden over de Toekomststoel: een stoel die symbool staat voor de stem van toekomstige generaties. Een kleinere versie hiervan gaat in de Tweede Kamer rond van fractie naar fractie, maar de grote uitvoering staat op locatie Kralingse Zoom van Hogeschool Rotterdam. André deelde hoe hij zelf met de Toekomststoel in aanraking kwam en hoe hij deze graag in Rotterdam wilde introduceren. Hij vertelde over de plannen voor een reizende stoel met een bijbehorend programma die het gedachtegoed verder kan verspreiden. 

    Voorlevers van de nieuwe samenleving – Jelleke de Nooy-Van Tol 

    Vervolgens sprak Jelleke de Nooy-Van Tol over haar boek Voorlevers van de nieuwe samenleving. Zij benadrukte dat dit het moment is om in actie te komen en dat het maatschappelijke narratief verschuift van winst naar welzijn.  

    Volgens Jelleke geven de actieve vormgevers van nu de toekomst al vorm. Hun verhalen verdienen meer zichtbaarheid en een podium om gehoord te worden! Al de initiatieven die besproken worden in het boek vormen het nieuwe normaal. Ze zeggen niet alleen dat er veranderingen moeten plaatsvinden, maar bieden ook oplossingen.  

    “Ga kijken wat mensen doen en sluit je erbij aan.”

    Jelleke de Nooy-Van Tol auteur boek Voorlevers van de nieuwe samenleving

    Ondernemers aan het woord 

    Ondernemer Boukje Vastbinder vertelde over circulaire ondernemers in Rotterdam. Na tien jaar betrokkenheid bij Voorlevers en geïnspireerd door de Toekomststoel, vraagt ze zich af wat wij als samenleving willen nalaten en doorgeven. 

    Ze is op zoek naar wijkbewoners die willen bijdragen aan de energietransitie. Daarbij benadrukt ze ook de obstakels, zoals het voorbeeld van WijkEnergieWerkt. Volgens Boukje lopen circulaire ondernemers vooruit op de huidige economische spelregels, die nog onvoldoende aansluiten op hun toekomstgerichte werkwijze.  

    Ze pleitte ervoor dat sociale ondernemers hun eigen spelregels durven te bepalen en vooral volhouden. Dit nieuwe narratief vraagt om het aanpassen van de bestaande regels, zodat toekomstige sociale ondernemers daadwerkelijk de ruimte krijgen om impact te maken.  

    Impactondernemer

    Daarna deelde Monique Drent haar ervaringen als impactondernemer. Ze sprak over de waarde van werk en het plezier dat je eraan kunt beleven. Ook ging zij in op de impact van fast fashion. Mode mag leuk blijven en een expressie van identiteit zijn, maar kan tegelijkertijd duurzaam worden vormgegeven. The Swapshop is hier een reactie op: een initiatief dat zich richt op het verminderen van de afvalberg, waarbij kledingruilen naar voren kwam als de meest effectieve methode. Monique vertelde openhartig over het proces van vallen en opstaan bij het creëren van een circulair businessmodel. Haar belangrijkste inzicht was dat ze de wereld niet alleen hoeft te redden; blijven samenwerken en van elkaar leren is essentieel. 

    Lunch en netwerken 

    Tijdens de lunch om 12:00 uur gingen deelnemers in gesprek met verschillende studenten, onderzoekers en ondernemers. 

    Nationale Kledingkast Audit – Fighting Fast Fashion & Fernando Arguello Noguera 

    Studenten van het programma Fighting Fast Fashion, waarin studenten werken in opdracht van een ondernemer, vertelden samen met docent-onderzoeker Fernando Arguello Noguera over de Nationale Kledingkast Audit. Het doel van dit project is om mensen te betrekken die nog weinig met duurzame kleding bezig zijn.  

    De studenten hebben verschillende creative experimenten uitgeprobeerd om de bewustwording te vergroten. Ze presenteerden een prototype dat in winkelstraten wordt ingezet, bestaande uit een QR-code en een kledinginstallatie die mensen motiveert om anders naar fast fashion te kijken. 

     

    Documentaire Trace the Waste – Social Marketing & Felix van Hoften 

    Studenten Social Marketing en promovendus Felix van Hoften vertelden over de tweede editie van de documentaire Trace the Waste, een project binnen de Minor Social Marketing. De documentaire richt zich op plasticrecycling en verkent thema’s zoals ecologische economie, betekeniseconomie en politieke ecologie.  

    Droppie – Donald Vooren & Stef Traa 

    Daarnaast gingen deelnemers in gesprek met Donald Vooren en Stef Traa van Droppie, een circulaire start-up die afgedankte grondstoffen verzamelt om deze te recyclen. Omdat recyclen voor veel mensen een ingewikkeld process is, biedt Droppie een centraal punt dat het proces vereenvoudigt. Ze werken samen met bedrijven zoals Vinted en laten zien hoe samenwerking de circulaire keten kan versterken. 

    Muzikale ontvangst 

    Tijdens de lunch zorgden Bertine Hobbelman en Stijntje Roos voor een bijzondere muzikale bijdrage. Zij zongen het lied 'Mijn lieve kleinkind', dat speciaal geschreven is voor Grootouders van het Klimaat. 

    Reflectie bij de Toekomststoel 

    Na afloop van de middag reflecteerde Arjen van Klink, directeur Kenniscentrum Business Innovation, op de middag. Ook hij benadrukte het belang van samen optrekken en de mooie verbindingen die waren ontstaan tijdens de bijeenkomst.   

    Algemene observaties 

    Met betrokken deelnemers en uiteenlopende perspectieven liet de bijeenkomst zien hoe zowel de obstakels als de successen samen een duidelijk beeld vormen van de huidige staat van de toekomstbestendige economie. 

    Conclusie en vooruitblik 

    De Communitybijeenkomst liet zien dat de toekomst al in beweging is. De gepresenteerde projecten tonen dat er volop initiatieven zijn die bijdragen aan een duurzame samenleving. Tegelijk werd duidelijk dat er nog werk te doen is. De bijeenkomst vormt een waardevolle stap in het versterken van de community rondom een toekomstbestendige economie. 

    Wil je aansluiten bij de community? Neem contact op met Martijn Priem of Nora El Maanni via toekomstbestendigeeconomie@hr.nl 

    Inloggen