Menu
    English

    IGO studiedag brengt toekomstdenken, onderwijs en onderzoek samen

    12 mei 2026

    De IGO kennisontwikkelagenda klinkt goed, maar hoe vertaal je die naar je eigen werk? Op 23 april kwamen IGO-collega's samen om daar een antwoord op te vinden. En de locatie zette meteen de toon: het STC-gebouw aan de Lloydstraat, een pand in de vorm van het cijfer 1, ontworpen door Neutelings Riedijk Architects. Leuk feitje: in hetzelfde gebouw bevindt zich ook het grootste nautische simulatorenpark ter wereld! In dit artikel blikken we terug op een gezellige middag vol nieuwe inzichten.

    Na een gezamenlijke lunch luidde hostess Edgi de scheepsbel en ging het programma van start. In een knalrode zaal opende onderwijsmanager Caroline van Asten (Civiele Techniek en Watermanagement) de middag en trapte daarmee een gevarieerd programma van sprekers en sessies af.

    Werken aan impact in een veranderende context

    In gesprek met Caroline schetste directeur Robert van Ingen hoe het instituut midden in een periode van verandering zit, met vernieuwd onderwijs en de aanstaande domeinvorming. Hij erkende dat dit veel vraagt van medewerkers. Juist daarom, benadrukte hij, is het belangrijk om goed voor jezelf te blijven zorgen. Tegelijkertijd onderstreepte hij de ambitie van Hogeschool Rotterdam om zich verder te ontwikkelen als kennisinstelling: betekenisvoller worden in praktijkgericht onderzoek en meer maatschappelijke impact maken.

    Langetermijn denken is belangrijker dan ooit

    De eerste keynote werd verzorgd door Rudy van Belkom (Stichting Toekomstbeeld der Techniek). Hij nam de zaal mee in het belang van toekomstdenken, niet om voorspellingen te doen, maar om voorbereid te zijn op verschillende scenario's en bewuste keuzes te maken. Want nu technologisch zoveel mogelijk is, wordt de vraag steeds relevanter: willen we eigenlijk alles wat we kunnen?

    Dat geldt ook voor het onderwijs. Rudy daagde ons uit om niet alleen te denken over welke kennis en vaardigheden studenten nodig hebben in de toekomst, maar juist over wat we willen dat ze kunnen. Hoe ziet de gebouwde omgeving er straks uit? In welke toekomst willen we wonen? Technologische ontwikkelingen spelen een rol, maar de doorslag ligt vaak bij maatschappelijke acceptatie zoals bij de mobiele telefoon. Deze riep in 1999 nog vraagtekens op maar is nu niet meer weg te denken. Hoe kijken we over 20 jaar tegen 3D-printen aan?

    Voor docenten die hier zelf mee aan de slag willen: de gratis Nationale Toekomstcursus biedt concrete handvatten om toekomstdenken een plek te geven in de les. Studenten kunnen hiermee actief aan de slag met vraagstukken over de wereld van morgen.

    Klimaatverandering raakt ons hier en nu

    De tweede keynote, van lector Klimaat en Water Ted Veldkamp, maakte de urgentie van toekomstdenken direct tastbaar. Klimaatverandering is allang geen abstract begrip meer. Scenario’s zoals extreme neerslag laten zien hoe groot de impact kan zijn. Als een 'Limburgbui' in Delfland zou vallen, kan dat leiden tot honderden miljoenen euro's schade en duizenden getroffen woningen.

    Wat moet en kan je met onderzoek doen en hoe zorg je voor een maatschappelijke impact? Ted liet zien hoe onderwijs en onderzoek hier samen optrekken, onder meer in projecten als Thirsty Cities, Fertile Soils en Engaged. Samen met studenten en partners wordt gewerkt aan een inclusieve en klimaatbestendige stad.

    Later op de middag ging zij, tijdens de sessie 'Lectoren in het wild', verder in op hoe onderzoek kan bijdragen aan maatschappelijke impact en wat dat betekent voor het onderwijs binnen IGO.

    Samen verder bouwen

    Na een welverdiende pauze konden deelnemers kiezen uit verschillende inspiratiesessies, zoals Diep nadenken over diepe polders, Waardecreatie in de gebouwde omgeving, Circulair Vlechtwerk en Impact maken met het Erasmus MC Urban Lab. De dag werd afgesloten met een borrel op de 13e verdieping, met uitzicht over de stad en het havengebied. Een mooie afsluiting van een middag die liet zien hoeveel er al gebeurt binnen IGO en hoeveel kansen er nog liggen.

    Meer weten? Bekijk de IGO Kennisontwikkelagenda Gebouwde Omgeving.

    Terug naar de homepage van IGO

    Inloggen