Menu
    English

    Met een plug & play pakket direct aan de slag met cases

    Hoe maak je onderwijs levendig, relevant en uitdagend en bereid je studenten tegelijkertijd voor op een toekomst vol grote maatschappelijke uitdagingen? Britta en Hans zijn het erover eens dat het antwoord case-based education is: het oplossen van allemaal verschillende en ook echte uitdagingen van bedrijven of organisaties in multidisciplinaire teams. Wat begon met een paar video’s voor studenten van de programma’s Agile Consulting en All Stars Rotterdam om de basis van case solving uit te leggen, groeide uit tot een complete online Case Solving Guide with Videos. Met steun van Npuls hebben ze een praktische handleiding bij de video’s ontwikkeld voor docenten én studenten. Npuls is een grootschalig landelijk innovatieprogramma dat het onderwijs toekomstbestendig moet maken; door slimmer te organiseren en kennis te delen, wordt gewerkt aan een onderwijsaanpak die beter aansluit op wat studenten en onderwijsprofessionals echt nodig hebben.

    Ontstaan Case Solving Guide 

    De online Case Solving Guide with Videos is gebaseerd op de kennis en de jarenlange ervaring die Britta en Hans hebben op het gebied van praktische trainingen in het onderwijs, oftewel case-based education. 
    De video’s waren aanvankelijk gemaakt om te voorkomen dat ze steeds hetzelfde moesten uitleggen aan groepen nieuwe studenten. “Video’s zijn een goede manier om de basis te leren. Iedereen kan deze in zijn of haar eigen tijd bekijken en de stof vervolgens toepassen tijdens case solving. Toen de Rotterdam International Case Academy (RICA) plotseling en onverwacht moest stoppen, waren we uiteraard zwaar teleurgesteld maar begonnen we ook na te denken over een manier om onze kennis en ervaring niet helemaal verloren te laten gaan”, zegt Britta.  “We zitten in het onderwijs, dus waarom zouden we onze kennis niet verder met elkaar delen”, vult Hans aan. “We wilden onze kennis verzamelen op één plek waar docenten werkelijk alles kunnen vinden als ze case-based education willen invoeren.”
    Daarom zei hij “ja” op de vraag van Npuls om het idee over een Case Solving Guide with Videos tijdens een soort Dragon’s Den te komen pitchen. Britta en Hans wisten de jury te overtuigen en kregen een subsidie om het idee verder uit te werken.

    Wat biedt de Case Solving Guide?

    Met het geld van Npuls hebben ze de cursus verder uit kunnen breiden en toegankelijk gemaakt voor een grotere groep docenten, in binnen- en buitenland. Op de website van Edusources staan nu alle video’s, de bijbehorende gids en al het ondersteunende materiaal. “Het gaat erom dat veel meer docenten in aanraking komen met case-based education en zien hoe leuk en effectief het is. Via enthousiaste docenten bereiken we dan weer de studenten”, aldus Britta en Hans.
    Het programma is echt plug & play: “Docenten kunnen zelf bepalen welk materiaal ze willen gebruiken en of ze de volledige cursus willen geven of niet. Er zijn video’s die de studenten stap voor stap meenemen in het oplossen van een ingewikkeld probleem; er zijn video’s met enthousiaste verhalen van studenten; er zijn video’s die uitleggen hoe een docent een case competitie kan opzetten. Als ze al een deel gebruiken zijn wij al heel tevreden.” Britta en Hans weten dat de video’s en alle uitleg al als pilot gebruikt worden door verschillende hogescholen en universiteiten; de eerste commentaren zijn lovend. Op dit moment wordt het materiaal nog verder gefinetuned, en op 24 september wordt er nog een speciale promo video opgenomen. 

    Nieuwsgierig naar de video’s en het bijbehorende lesmateriaal? Je vindt het via deze link: A Case Solving Guide with Videos. De losse video’s zijn ook te vinden op het RBS-kanaal van hr.mediasite.nl , via deze link Hogeschool Rotterdam - RBS. Handig als je dit materiaal in een cursus wilt gebruiken in Brightspace. 
    Heb je zelf ook mooi materiaal dat je graag wil openbaar wilt delen? Kijk dan op www.hogeschoolrotterdam.nl/open-onderwijs  voor meer informatie en ondersteuning vanuit Hogeschool Rotterdam. Of stuur een mail naar onze specialisten van openonderwijs@hr.nl.

     

    Studentervaring, leren met cases

    De docenten kunnen wel vertellen hoe belangrijk case-based education is, maar wat vinden de studenten en de alumni zelf?  Ze zijn heel enthousiast. Wat studenten leren tijdens case solving kan studenten later in hun carrière enorm helpen, bijvoorbeeld bij het solliciteren naar een baan, bij stages en bij teambuilding. “Als je op een gestructureerde manier vanuit allemaal verschillende invalshoeken verschillende cases hebt opgelost,  heb je echt een stapje voor op anderen”, zeggen Alisa, Dennis en Elena, HR studenten die afkomstig zijn uit allemaal verschillende opleidingen binnen RBS. 
    Case-based education combineert samenwerking, creativiteit, en praktijkervaring, zo vertellen de drie. Teambuilding is een belangrijk aspect van case-based education. Studenten moeten veel samenwerken om een goed resultaat te behalen. Dennis vertelt: “Bij veel schoolopdrachten word je in een team gezet dat niet erg gemotiveerd is. Bij cases moet je écht samenwerken en problemen in je team ook écht oplossen, net als in het echte leven.” Alisa vertelt dat de essentie van een goede oplossing en een overtuigende presentatie is dat je op elkaar moet kunnen vertrouwen en echt samen moet werken: “Met een normale schoolopdracht kan je het werk verdelen en aan het einde samenkomen, met cases werkt dat niet, je moet echt op één lijn zitten.”
    Creativiteit is ook een belangrijk onderdeel van het oplossen van cases. “Je kan zo creatief zijn als je wilt, maar het moet wel bij het bedrijf uit de case passen”, zegt Elena. Bedrijven komen vaak in een tunnelvisie terecht. Studenten hebben meer vrijheid en een ander perspectief, wat heel waardevol kan zijn voor bedrijven. Een frisse blik.

    De praktijk

    “Je moet tijdens het analyseren echt zoeken naar sleutelwoorden, naar wat de essentie van het probleem is. Dat heb ik echt geleerd met cases. Ik heb dit later tijdens mijn afstudeerstage weer kunnen toepassen om tot de juiste oplossing te komen”, zegt Alisa.
    Voor studenten is het ook waardevol om meer inzicht te krijgen in verschillende takken van het bedrijfsleven en om te zien hoe het er in de praktijk aan toe gaat. “Met cases komen we ook met veel nieuwe bedrijven in aanraking in korte tijd. Dit zorgt ervoor dat je veel nieuwe bedrijven, industrieën en uitdagingen tegenkomt, je verbreedt je perspectief enorm”, zeggen ze alle drie. De studenten beseffen dat ze op dat moment echt van waarde kunnen zijn voor een bedrijf. En er is altijd tijdsdruk, net als in het echt. “Als je 2 maanden hebt voor een schoolopdracht, wordt er vaak in de loop van de laatste maand pas echt gewerkt. Bij case-based education heb je maar een paar uur de tijd, als je geluk hebt misschien een paar dagen, waardoor je direct moet samenwerken en tot de kern moet komen”, vertelt Dennis.

    Competitie

    Het competitie-element is erg belangrijk voor case-based education. “Voor case competities moesten we trainen, precies zoals dat nu in de Case Solving Guide with Videos staat beschreven”, zegt Alisa. 
    “Het game- en competitie-element zorgt ervoor dat het onderzoeken en het begrijpen makkelijker gaat, je doet het niet voor de docent of voor een cijfer maar echt voor het team”, zegt Britta.  Hans en Britta raden daarom ook zeker aan om altijd een competitie te organiseren, ook als het kleinschalig is. “Je ziet echt dat het studenten motiveert en ze heel graag de case match willen winnen met hun oplossing. Ze willen het heel goed doen ten opzichte van hun medestudenten”, zegt Hans.
    Met cases leer je ook veel over presenteren. “Dankzij de competities heb ik geleerd om professioneel te presenteren. We moesten zo vaak presenteren dat je heel snel groeit qua skills”, vertelt Elena.
    Cases over échte bedrijven of organisaties zijn essentieel. “Het motiveert studenten enorm als ze een oplossing moeten bedenken voor een echt bedrijf”, benadrukt Hans. En wanneer de CEO’s van bedrijven zelf aanwezig zijn bij de case competitie voelt het voor studenten nog belangrijker. “Wanneer je iedereen bij elkaar ziet in de zaal, voelt het heel bijzonder, het is echt een geweldige ervaring”, beaamt Britta. Voor studenten is dit bovendien een mooi moment om nieuwe connecties te leggen met de bedrijven. “We hebben vaak dat we connecties kunnen leggen met de baas van een bedrijf en feedback kunnen ontvangen. We hebben zelfs een keer gehad dat ze naar ons toe kwamen omdat ze zo onder de indruk waren van onze oplossingen. Ze nodigden ons uit in hun managementteamoverleg”, zegt Dennis.

    Case-based education voor iedere student

    Hans en Britta hopen dat hun gids op veel hogescholen en universiteiten in binnen- en buitenland gebruikt gaat worden en zo meer studenten in aanraking zullen komen met case-based education. Ook de studenten zijn enthousiast en hopen dat ook anderen met behulp van de Case Solving Guide with Videos deze case ervaring kunnen opdoen. “Cases in multidisciplinaire teams zouden echt meer geïmplementeerd moeten worden tijdens een opleiding. Case solving is echt een essentiële skill waar je zo veel van leert en waar je zoveel aan hebt, als je impact wilt maken”, zegt Alisa.  Britta en Hans kunnen het daarmee alleen maar eens zijn. 

    Inloggen