Pedagogiek

Rotterdams Onderwijs Model

Al onze opleidingen werken met het Rotterdams Onderwijs Model. Dit model garandeert dat onze opleidingen een ideale balans hebben tussen drie elementen: kennis, praktijk en persoonlijke ontwikkeling.

De lesvormen bij Hogeschool Rotterdam

Tijdens je opleiding krijg je te maken met allerlei lesvormen. Natuurlijk krijg je theorievakken in hoor- of werkcolleges.

In andere lesuren oefen je je vaardigheden in practica en 'skills-labs' (praktijkruimtes) en krijg je studieloopbaancoaching. Samen met een aantal medestudenten werk je aan projecten, maar je zult ook regelmatig zelfstandig achter de computer zitten om informatie op te zoeken.

Kennisgestuurd onderwijs

In de eerste fase van je opleiding krijg je de basis aan kennis en vaardigheden onder de knie, die nodig zijn voor je beroep. Dat gebeurt in hoor- en werkcolleges, practica en trainingen. Je krijgt opdrachten om die kennis toe te passen in vraagstukken uit je beroep. Die pak je zelfstandig of samen met andere studenten aan. In de latere fasen van je opleiding ga je vaker zelfstandig op zoek naar de kennis die je nodig hebt in de beroepspraktijk.

Praktijkgestuurd onderwijs

In een hbo-opleiding is de beroepspraktijk zélf de beste leermeester. De praktijk is daarom vanaf het eerste jaar geïntegreerd in je opleiding. Eerst maak je kennis met die praktijk en leer je reële beroepsvraagstukken aan te pakken, bijvoorbeeld in projecten, waar mogelijk voor een 'echte' opdrachtgever. In de loop van de opleiding worden die projecten complexer. Je werkt dan ook vaak samen met studenten van andere opleidingen.

Studenten pakken samen met professionals uit de praktijk en docenten externe opdrachten op. In de stage en het afstudeeronderzoek leer je de beroepspraktijk op een heel zelfstandige manier intensief kennen.

Studentgestuurd onderwijs

Op allerlei manieren kun je bij Hogeschool Rotterdam kiezen wat voor jou belangrijk is. Twee belangrijke mogelijkheden zijn je keuzevakken en je minor (specialisatie). In de eerste twee jaar van je opleiding haal je studiepunten door het volgen van keuzevakken. Je kunt daarbij kiezen uit een omvangrijk pakket keuzevakken, aangeboden door de verschillende opleidingen van Hogeschool Rotterdam.

Je krijgt de kans om over de grenzen van je eigen opleiding heen te kijken, maar ook om invulling te geven aan je specifieke leerbehoeften. Als dat nodig is, moet je de keuzevakkenruimte gebruiken om kennis bij te spijkeren, bijvoorbeeld op het gebied van de Nederlandse taal, Engels of wiskunde. Belangrijk is ook de minor die je in het vierde jaar volgt. Deze minor geeft je de ruimte om naar eigen voorkeur een specifiek accent in jouw studieprogramma aan te brengen.

In deze studie word je voorbereid op het ondersteunen en adviseren van opvoeders met opvoedingsvragen. Er wordt een beroep gedaan op de pedagoog een creatieve oplossing te vinden voor bijvoorbeeld een kind dat dreigt achterstand op te lopen in de ontwikkeling op school.

Een voorbeeld

In de opleiding Pedagogiek leer je welke rollen en taken je in zo'n situatie zou kunnen hebben. In de kennisgestuurde leerlijn leer je de theorie over ontwikkeling van kinderen in verschillende levensfasen. Je leert bijvoorbeeld het gedrag van kinderen te observeren en analyseren, wat de rol van de omgeving (gezin, school, straat)  is en hoe je een gesprek aangaat met opvoeders. Je krijgt vakken als: Opvoeding en Pedagogiek, Kijken naar kinderen, De ontwikkeling van het jonge kind en Gespreksvaardigheden. In de latere jaren verdiepen we die kennis zodat je leert methodisch te handelen in complexe situaties.

In de praktijkgestuurde lijn oefen je in projecten en in je stage daadwerkelijk met opdrachten uit de praktijk. Je gebruikt de opgedane kennis om een analyse te maken van de problemen en om samen met collega's of medestudenten een bepaalde aanpak te bedenken. In de praktijkgestuurde lijn leer je  te functioneren in een organisatie en om een vraag gezamenlijk en methodisch aan te pakken.

In de studentgestuurde leerlijn leer je het beste uit jezelf te halen. Je leert keuzes maken die bij je passen en je werkt aan je persoonlijke ontwikkeling zodat je in je beroep in staat bent om jouw persoonlijke talenten zo in te zetten dat mensen op een effectieve wijze geholpen worden. Je kunt bijvoorbeeld voor een minor kiezen gericht op 'multiprobleemgezinnen' of 'werken in gedwongen kader'. In deze lijn gaat het om begeleiding, persoonlijke aandacht en specialisatie.